Zaloguj się | Zarejestruj się

LUX MAGAZYN 27 banner

 

 

Współczesne imprezy wystawiennicze to nie tylko spotkania targowe, ale także towarzyszące im przedsięwzięcia. Konkursy, konferencje, prezentacje i szkolenia towarzyszące targom handlowym współtworzą ich atmosferę i stanowią ważny czynnik przyciągający targowych gości.

 

Także warszawskim Międzynarodowym Targom Sprzętu Oświetleniowego ŚWIATŁO od lat towarzyszy szereg dodatkowych wydarzeń. Wśród nich są m.in., organizowane już od kilku lat, konkursy „Rytm światła” i „Lampa dla małolata”. Te dwa konkursy będą towarzyszyć również kolejnej, dwudziestej czwartej edycji Targów ŚWIATŁO, która odbędzie się w dniach 27-29 stycznia 2016 r., jednak ich formuła ulegnie pewnej zmianie. Konkursy uzyskają także rangę międzynarodową.

Organizatorem obu konkursów jest Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego we współpracy z Agencją SOMA - organizatorem Targów Światło oraz śląskimi pracowniami Goczołowie Architekci Studio Autorskie i Pracownia OVO Grąbczewscy Architekci.


Konkurs „Rytm światła – Hotel w krajobrazie”

Tematyka przyszłorocznego konkursu „Rytm światła” została zawężona do zagadnienia oświetlenia obiektu hotelowego i jego otoczenia.

Organizatorzy konkursu postawili przed jego uczestnikami szereg pytań. Czy w obiektach hotelowych częściej stosujemy światło sztuczne czy naturalne? Czy światło sztuczne ma większy wpływ na kreowanie nastroju wnętrz hotelowych niż oświetlenie naturalne? Czy światło naturalne to pożądany gość w hotelowej restauracji, spa, basenie, sali konferencyjnej lub hotelowym pokoju? Jaki wpływ ma światło na detal architektoniczny lub szczegół designerski – tak ważne elementy w przestrzeni hotelowej? Czy światło ma wpływ na kreowanie przestrzeni zewnętrznej wokół hotelu, na otaczający krajobraz i elementy małej architektury na zewnątrz hotelu? Jaki wpływ ma światło na detal architektoniczny hotelowej elewacji? Czy wreszcie światło odgrywa rolę w kreowaniu krajobrazu otaczającego hotel, restaurację, spa, basen, pokoje hotelowe, hole i przestrzenie rekreacyjne towarzyszące obiektom hotelowym?


Celem konkursu jest analiza wpływu światła naturalnego i sztucznego na formowanie i kreowanie obiektów hotelowych oraz przestrzeni rekreacyjnej wewnątrz i na zewnątrz hotelu, następnie zaś wykorzystanie wyników tej analizy w projekcie konkursowym, który powinien wykraczać poza granice typowego myślenia o roli i możliwościach oświetlenia w architekturze, aranżacji wnętrz i designie. Przedmiotem konkursu jest również przedstawienie detalu architektonicznego lub szczegółu designerskiego, w którego kreowaniu dużą rolę odgrywa ciekawy sposób oświetlenia naturalnego lub sztucznego przy uwzględnieniu charakteru zewnętrznego krajobrazu.

Zadaniem konkursowym jest zaprezentowanie projektu z wymyślonym obiektem hotelowym oraz detalu wewnątrz lub na zewnątrz hotelu, w którym oświetlenie odgrywa główną rolę, jako czynnik kształtujący. Projekt może mieć charakter czysto teoretyczny. Istotne jest przedstawienie toku myślenia i powodów kolejnych kreatywnych decyzji projektowych. Ważnym elementem jest wpisanie obiektu w krajobraz i wykorzystanie w tym celu światła sztucznego. Koncepcja ta powinna wynikać z analizy powiązań światła naturalnego i sztucznego z funkcją i formą tego obiektu oraz jego otoczenia.Zadaniem konkursowym jest również zaprezentowanie detalu tego obiektu, w którym oświetlenie naturalne lub sztuczne odgrywa rolę głównego czynnika kształtującego.

Przy projektowaniu i kreowaniu obiektu hotelowego oraz jego otoczenia należy zastosować rozwiązania oświetleniowe z oferty firmy LUG Light Factory, która jest sponsorem konkursu.


Konkurs „Eko-lampa w mieszkaniu”

Celem konkursu jest stworzenie projektu ekologicznej oprawy oświetleniowej do wnętrz mieszkalnych. Może to być pojedyncza lampa, np. wisząca lub stojąca, ale także wieloskładnikowy system oświetleniowy lub też inny dowolny element oświetleniowy o nowatorskiej funkcji i formie. Oprawy zgłaszane do konkursu powinny mieć zastosowanie do oświetlania różnorodnych powierzchni mieszkalnych: stref dziennych, kuchni, sypialni, łazienek, holi, balkonów i tarasów.

Projekt powinien wykraczać poza granice typowego myślenia o roli i możliwościach oświetlenia w aranżacji wnętrz i designie, musi jednak stwarzać możliwość wykonania konkretnego produktu.

Zadaniem konkursowym jest zaprezentowanie projektu wymyślonego oświetlenia do pomieszczeń użytkowych i rekreacyjnych w przestrzeni mieszkalnej. Może to być tylko element oświetleniowy lub też system oświetleniowy zintegrowany z innymi elementami o innej funkcji, w których oświetlenie będzie odgrywało ważną rolę. Istotne jest przedstawienie toku myślenia i powodów kolejnych kreatywnych decyzji projektowych. Należy również wziąć pod uwagę, że projekt ten może zostać zrealizowany w formie prototypu i dlatego niezbędne jest określenie materiałów z jakich powinna być wykonana zaprojektowana eko-lampa oraz dołączenie rysunku złożeniowego.

Konkurs jest skierowany do osób związanych z architekturą, sztuką i wszelkimi innymi dziedzinami nauki, a także do wszystkich osób, które mają ciekawy pomysł na oprawy oświetleniowe wpisujące się w formułę ekologiczną.

Prototyp nagrodzonego oświetlenia zostanie przygotowany i zaprezentowany podczas Międzynarodowych Targów Oświetleniowych w Warszawie w trakcie ogłoszenia wyników Konkursu w styczniu 2016 roku.

 

 

 DOŁĄCZ DO NAS

  

 icon-facebook  icon-twitter  icon-in  icon-youtube 

  issuu logo

PARTNERZY

Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij