Zaloguj się | Zarejestruj się

LUX MAGAZYN 27 banner

 

 

Alumast SA – producent i dostawca rozwiązań kompozytowych dla budownictwa, energetyki i kolejnictwa – dostarczy kompozytowe słupy oświetleniowe dla kolei litewskiej za kwotę 28,3 tys. euro oraz dla kolei łotewskiej o wartości 49,6 tys. euro. Innowacyjne rozwiązania spółki zostaną umieszczone na peronach i przejazdach kolejowych. Projekty zostaną zrealizowane na przełomie lipca i sierpnia 2015, a ich całkowita wartość to ok. 325 tys. zł[1]. W Polsce Alumast współpracuje ze spółką PKP Polskie Linie Kolejowe SA od ponad 6 lat.

altBezpieczeństwo pasażerów i pieszych zależy przede wszystkim od infrastruktury przykolejowej. Nowoczesna infrastruktura oświetleniowa – oparta na technologii kompozytowej – nie tylko pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo pieszych i pasażerów, ale pozwala na niższe koszty utrzymania i wiele lat użytkowania. To właśnie wytrzymałe, odblaskowe słupy kompozytowe oraz oświetlenie LED pozwolą na długoterminowe oszczędności, a pasażerom na bezpieczną drogę do domu.

W Polsce co roku na przejazdach kolejowych rejestrowane jest ok. 200-250 kolizji, w wyniku których ginie kilkadziesiąt osób. Ponadto do około 300 wypadków rocznie dochodzi w miejscach niedozwolonych, w których odnotowuje się ponad 200 ofiar śmiertelnych[2]podobne statystyki odnotowuje się na Litwie oraz Łotwie. Duże znaczenie ma modernizacja infrastruktury w tego typu miejscach, w tym stosowanie nośników oświetleniowych posiadających odpowiednie normy bezpieczeństwa biernego. Słupy kompozytowe to idealne rozwiązanie dla infrastruktury kolejowej. To niezawodny produkt, który dzięki swojej niewielkiej wadze jest niezwykle prosty w transporcie oraz instalacji. Do montażu słupa nie potrzeba ciężkiego sprzętu, a do jego ustawienia wystarczą dwie osoby. Słupy oświetleniowe Alumast SA są również doceniane ze względu na swoją długą żywotność. Konstrukcje z kompozytu na terenach kolejowych – narażonych na korozję – są w stanie pracować ponad 35 lat, czyli więcej niż niektóre betonowe i stalowe odpowiedniki. Niezwykle istotną kwestią jest również bezpieczeństwo – słupy kompozytowe spełniają wszystkie unijne normy bezpieczeństwa biernego, stanowiąc unikalne rozwiązanie w Polsce i Europie” – mówi Zbigniew Szkopek, prezes Alumast SA.

Tylko w 2013 roku Alumast SA dostarczył PKP PLK SA ok. 1000 sztuk standardowych i łamanych nośników źródeł światła o wysokości od 5 do 9 metrów. Wartość zamówienia wynosi przeszło 1.000.000 złotych. Rozwiązania zainstalowano już m.in. przy nowoczesnej stacji PKP – Stadion w Warszawie. Alumast wdraża innowacyjne rozwiązania oświetleniowe m.in. na dworcach i terenach kolejowych. Realizacje śląskiej spółki – oprócz Warszawy – trafiły na dworce i tereny kolejowe m.in. w Opolu, Łodzi, Lublinie, Kielcach, Gdyni, Szczecinie, Piotrkowie Trybunalskim, Wałbrzychu, Chełmie, Czechowicach-Dziedzicach, czy Ostrowie Wielkopolskim. PKP PLK SA zamawiają słupy kompozytowe typu SKPF i SKPW, w wersjach wkopywanych i z fundamentem, standardowe oraz łamane w kolorze RAL 7047.

Flagowym produktem Alumastu są nowoczesne słupy z kompozytów polimerowych. Spółka jako pierwsza w tej części Europy uruchomiła własny zakład produkcyjny dla tego typu rozwiązań. Jego praca rozpoczęła się w 2008 roku. W tym samym roku produkty kompozytowe zdobyły wyróżnienie na targach Energetab w Bielsku-Białej, a w roku 2010 otrzymały nagrodę Ministra Infrastruktury podczas targów Infrastruktura w Warszawie. Dzięki nieprzewodzeniu prądu są idealnym rozwiązaniem dla branży energetycznej, drogowej i kolejowej. Oprócz zastosowania do oświetlenia dworców i terenów kolejowych, słupy kompozytowe są również doskonałym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych.

Słupy kompozytowe charakteryzują się wieloma zaletami, czyniącymi je nieporównywalnie korzystniejszym produktem od aluminiowych i betonowych odpowiedników:

 • Spełniają najwyższe wymagania dotyczące norm bezpieczeństwa biernego konstrukcji drogowych i są produkowane zgodnie z normą PN-EN 40-7;
 • Są lekkie, łatwe w transporcie i montażu oraz charakteryzują się dużą wytrzymałością (opierają się wiatrom o prędkości osiągającej do 200 km/h. Tak szybkie prądy powietrza nie występują w Polsce);
 • Nie wymagają malowania i konserwacji, co wpływa na niski koszt eksploatacji;
 • Nie ulegają korozji, są odporne na sól drogową, inne środki stosowane przy czyszczeniu ulic oraz zanieczyszczenia powstałe w ruchu ulicznym;
 • Charakteryzują się wysokim bezpieczeństwem pasywnym, niską absorpcją energii i bardzo dobrą odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz promienie UV;
 • Ponadto dzięki zastosowaniu kompozytowych drzwiczek rewizyjnych, które nie mają wartości złomowej, obniża się ryzyko kradzieży, dewastacji i dekompletacji

1 Kurs NBP z dnia 17.06.2015
2  http://www.plk-sa.pl/files/public/raport_roczny/PKP_PLK_RAPORT_2013_.pdf

Więcej informacji o ALUMAST SA:

ALUMAST to od ponad 15 lat producent i dostawca rozwiązań kompozytowych dla budownictwa, energetyki i kolejnictwa. Oferowane przez firmę produkty są tworzone w oparciu o nowatorskie rozwiązania techniczne i technologiczne, w tym liczne patenty. Spółka rozwija się dynamicznie nie tylko w Polsce, ale również dostarcza swoje rozwiązania do 40 krajów na całym świecie. Niemal 30% przychodów firmy generują kontrakty zagraniczne, z czego największym rynkiem pozostają kraje Unii Europejskiej. ALUMAST SA od lat inwestuje w rozwój organiczny oraz testy nowych, innowacyjnych rozwiązań.

Produkty Alumastu posiadają Certyfikaty Zgodności (CE) z normami europejskimi. Ich projektowanie i produkcja odbywa się zgodnie z normami systemu zarządzania jakością ISO 9001:2008. Asortyment tworzony jest zgodnie z najnowocześniejszymi technologiami opracowanymi przy współpracy z Politechnikami w Gliwicach, Częstochowie i Rzeszowie, Instytutem Lotnictwa w Warszawie a także Instytutem Kolejnictwa w Warszawie, Głównym Instytutem Górniczym w Katowicach oraz najlepszymi projektantami i designerami.

ALUMAST posiada czterech autoryzowanych dystrybutorów: w Łodzi, Krakowie, Świnoujściu i Wodzisławiu Śląskim, dzięki którym asortyment trafia do klientów na terenie całej Polski. Wśród kontrahentów znajdują się m.in. największe koncerny paliwowe (Shell, Statoil, Lotos), grupy energetyczne (PGE, TAURON, Energa), firmy budowlane (Skanska), sieci handlowe (IKEA, Real, Makro Cash and Carry), największe koncerny piwowarskie, PKP, banki (Credit Agricole) oraz instytucje publiczne: Kancelaria Prezydenta RP i Rady Ministrów, Urzędy Wojewódzkie i Powiatowe.

Działania ALUMAST miały wpływ na zmianę Ustawy o Godle, Barwach i Hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, których efektem jest ustanowienie Święta Flagi w dniu 2 maja.

W swojej historii firma ALUMAST SA zdobyła znaczące tytuły, dyplomy i medale:

 • Lampa autonomiczna z oprawą Ledal – produkt z kompozytów polimerowych – zdobyła Srebrny Medal PGE-Energia Odnawialna podczas targów ENERGETAB 2011
 • Grupa produktów
 • Słup kompozytowy z powierzchnią powlekaną refleksyjnymi mikrokulkami szklanymi oraz z wbudowaną taśmą LED otrzymał brązowy medal na targach ENERGETAB 2010
 • Grupa produktów: słup kompozytowy, słup kompozytowy z mechanizmem do jego położenia (łamania), słup kompozytowy z mikrokulkami szklanymi oraz słup kompozytowy wielobarwny, otrzymała I nagrodę Ministra Infrastruktury w kategorii Wyposażenie dróg i obiektów użyteczności publicznej podczas targów INFRASTRUKTURA 2010
 • Produkty kompozytowe uzyskały wyróżnienie niezależnej komisji na targach Energetycznych ENERGETAB 2008

Wyróżnienia:

 • Najlepszy wyrób targów za słup świetlny z nadrukiem podczas XXIII Międzynarodowych Targów Sprzętu Oświetleniowego Światło 2015.
 • Najbardziej innowacyjny wyrób targów za kompozytowy słup oświetleniowy Lumipole podczas XXIII Międzynarodowych Targów Sprzętu Oświetleniowego Światło 2015.

W styczniu 2008 roku Alumast zadebiutował na rynku alternatywnego systemu obrotu NewConnect, prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych.

Więcej informacji na stronach: www.alumast.eu, maszty.com.pliwww.slupyoswietleniowe.pl

 DOŁĄCZ DO NAS

  

 icon-facebook  icon-twitter  icon-in  icon-youtube 

  issuu logo

PARTNERZY

Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij