Zaloguj się | Zarejestruj się

LUX MAGAZYN 27 banner

 

 

Pomimo protestów europejskiego przemysłu oświetleniowego Komisja Europejska nalega, aby już od roku 2018, zastąpić żarówki halogenowe o napięciu 230V lampami LED.

 

LightingEurope logo

 

Według Komisji, dotychczas osiągnięte parametry techniczne i ceny rynkowe lamp LED są wystarczającą przesłanką, aby wprowadzić regulację. Na poparcie swojego stanowiska, Komisja zamówiła raport, którego celem miało być rozwianie wątpliwości i przyspieszenie uregulowania zmiany. Raport stworzony przez ECEEE (European council for an energy-efficient economy), Swedish Energy Agency, Belgian Federal Ministry for Health, Food Chain Safety and Environment oraz CLASP (US group for implementation of energy efficiency standards and labelling) spotkał się z krytyką ekspertów europejskiej organizacji producentów LightingEurope. Ci ostatni ujawniają, że aż 47 proc. przebadanych lamp nie spełnia wymaganych parametrów technicznych, w tym wymagań dotyczących efektywności energetycznej. Dla przykładu, lampy o parametrach niemieszczących się w obowiązującym zakresie tolerancji uznano za zgodne, a testy lampy halogenowej na 240 V przeprowadzono przy napięciu 230 V. Faktyczne wyniki badań rzucają nowe światło na propozycję Komisji, ukazując, że dążenie do efektywności energetycznej nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, jeżeli ustanowione przepisy nie będą stosowane w praktyce. Nie ma wątpliwości, że lampy LED są przyszłością rynku, a prace Komisji mają na celu zwiększenie efektywności energetycznej i wdrożenie zasad technologii przyjaznej środowisku, jednakże pomimo nadspodziewanie szybkiego rozwoju technologii i tendencji spadkowej cen, lampy LED są nadal mało rozpowszechnionym produktem, który nie osiągnął pełni swoich możliwości. Dalsze prace nad udoskonaleniem lamp LED, w szczególności LED-owych zamienników żarówek o wysokich mocach są niezbędne, a potwierdza to fakt przeznaczania ogromnych nakładów na badania i rozwój owych produktów.

 

Lighting Europe uważa, że na tym etapie pozbawienie konsumentów dostępu do żarówek halogenowych 230 V, stanowiących źródło białego, jaskrawego światła jest błędem i nalega na przesunięcie terminu wprowadzenia wymogów dla tych lamp nie wcześniej niż na 2020 r.

Wycofanie żarówek halogenowych 230 V, w sytuacji niedojrzałości rynku LED, pogłębi istniejący problem związany z wykorzystywaniem luk prawnych do lokowania na rynku tańszych wyrobów o niskiej jakości, niespełniających wymogów skuteczności energetycznej i podstawowych parametrów jakości. Bruksela powinna wziąć pod uwagę doświadczenie związane ze standardowymi żarówkami, które pomimo przepisów zakazujących ich sprzedaży, w dalszym ciągu można nabyć niemalże w każdym sklepie. Zbyt pospieszne działania w kierunku wycofania lamp halogenowych zepsują rynek i zniechęcą konsumentów do technologii LED, co w rezultacie może okazać się straconą szansą na prawdziwą efektywność oświetlenia.

 

Nowa regulacja nie oszczędzi bynajmniej producentów lamp halogenowych. Warto podkreślić, że lampy halogenowe 230 V, w przeciwieństwie do ich LED-owych zamienników, produkowane są głównie w Europie, w tym w Polsce, gdzie zlokalizowane są fabryki największego europejskiego producenta lamp.

 

 DOŁĄCZ DO NAS

  

 icon-facebook  icon-twitter  icon-in  icon-youtube 

  issuu logo

PARTNERZY

Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij