Zaloguj się | Zarejestruj się

LUX MAGAZYN 27 banner

 

 

 

 

Światło odgrywa centralną rolę w branży retail. Pozwala skupić uwagę klientów na produktach, podkreślać ich barwy i wyostrzać kontrasty. Chęć wykorzystania tych właściwości towarzyszyła modernizacji oświetlenia w jednym z salonów firmy WMF.

 

Wydany przez organizację przyznającą certyfikaty BREEAM poradnik „The essential guide to retail lightning” wyróżnia oświetlenie jako kluczowy czynnik tworzący atmosferę obiektów handlowych. Publikacja przypisuje mu niebagatelną rolę w procesie przyciągania klientów do sklepu, optymalnej ekspozycji produktów oraz wsparcia sprzedaży przez oddziaływanie na zachowania konsumenckie. W dokumencie znajdują się zarówno wytyczne dla projektantów oświetlenia dotyczące konkretnych przestrzeni handlowych, jak i bardziej ogólne wskazówki ułatwiające poprawę wydajności i skuteczności opraw. Jedną z najbardziej uniwersalnych spośród zawartych w przewodniku porad jest zalecenie zastąpienia opraw halogenowych rozwiązaniami w technologii LED bądź ceramicznymi lampami metalohalogenkowymi. Nie tylko zapewniają one zwiększenie efektywności energetycznej, ale także dają znacząco szersze możliwości dopasowania oświetlenia akcentującego do specyfiki sprzedawanych produktów. WMF Group, potentat rynku wyposażenia kuchennego, postanowił przetestować te rozwiązania w swoich salonach.

 

WMF Group – zakres działalności

Początki historii WMF sięgają 1853 roku, kiedy w nowopowstałej fabryce „Straub & Schweizer“ rozpoczęto produkcję towarów metalowych. Od tego czasu firma znacząco poszerzyła zakres działalności, stając się kompleksowym dostawcą wyposażenia kuchennego dla konsumentów indywidualnych i branży HoReCa. Do grupy należą marki WMF, Silit, Kaiser, Schaerer oraz HEPP, a jej oferta obejmuje sztućce, naczynia, garnki, noże, formy do pieczenia i elektryczne urządzenia, takie jak miksery, czajniki czy blendery.

 

Firma zatrudnia 6 000 pracowników i wypracowuje przychody przekraczające miliard euro rocznie. Sieć handlowa przedsiębiorstwa jest najintensywniej rozwinięta w Niemczech - na rynek ten trafia 54% produkcji. W 2014 r. firma zdecydowała się jednak na podjęcie działań mających na celu zwiększenie skali eksportu do 80%. W tym samym roku WMF postanowiło przetestować w swoich salonach nowy koncept oświetlenia, bazujący na technologii LED.

 

Realizacja w Fuldzie

Na miejsce testów nowoczesnych źródeł diodowych wybrano salon w Fuldzie. Zadanie estetycznego wyeksponowania sztućców, naczyń i innych produktów powierzono firmie Oktalite - należącej do grupy TRILUX jednostce wyspecjalizowanej w oświetleniu dla branży retail. – W obiekcie postanowiono zastosować połączenie oświetlenia ogólnego z akcentującym. Jako oświetlenie ogólne posłużyły oprawy do wbudowania Oktalite VICO o strumieniu świetlnym na poziomie 2 200 lumenów, emitujące światło w kolorze ciepłej bieli o temperaturze barwowej 3 000 kelvinów – mówi Maciej Gronert, projektant oświetlenia TRILUX Polska. – Oświetlenie akcentująceprzybrało natomiast formę „wysp tematycznych”. Do wyeksponowania atutów towarów wykorzystano tu system modułowych opraw do wbudowania serii SISTEMA.Są one dostępne w wariantach emitujących światło w temperaturze barwowej od 2 700 do 4 000 K oraz strumień świetlny od 1 000 do 4 000 lumenów. Pozwalają również na dowolne ukierunkowanie światła. Elastyczność oprawy daje duże możliwości adaptacji do specyfiki sceny. Rozwiązanie dobrze sprawdziło się więc jako sposób wizualnego wyodrębnienia poszczególnych ekspozycji na stołach i półkach w salonie w Fuldzie – tłumaczy ekspert. Takie połączenie oświetlenia akcentującego z jednolitym oświetleniem ogólnym pozwoliło stworzyć spójną atmosferę całego sklepu i wyeksponować kluczowe produkty.

 

 

 

 

 

Choć może się wydawać, że optymalizacja procesów to tylko modne hasło, tego typu działanie jest przede wszystkim realnym sposobem na poprawę rentowności każdego obszaru funkcjonowania przedsiębiorstwa. Knapp AG, globalny gracz na rynku systemów usprawniających działania logistyczne, dał przykład maksymalizacji efektywności, modernizując oświetlenie w swoich własnych zakładach.

Knapp AG to światowy potentat w zakresie automatyzacji hal oraz systemów zarządzania magazynami i przepływem towarów. Zatrudniająca 2 700 pracowników firma o rocznych dochodach przekraczających 450 milionów euro, obsługuje przedsiębiorstwa produkcyjne i handlowe wielu branż. Jako kluczowe elementy swojej strategii, Knapp AG wskazuje optymalizację procesów biznesowych oraz poszukiwanie idei i rozwiązań, pozwalających wyznaczać nowe standardy w działalności jej klientów.

 

Pozostając w zgodzie z tak sformułowanymi zasadami i założeniami polityki zrównoważonego rozwoju, firma zdecydowała o zastąpieniu świetlówek T8 liniowymi oprawami LED. Efekty uzyskane w modernizowanej hali były satysfakcjonujące i rozwiązanie to zastosowano w kolejnym, nowopowstałym budynku.

 

Stan wyjściowy i założenia

 

- Obiektem, którego system oświetleniowy unowocześniono, była mieszcząca się w austriackim Hart hala o powierzchni około 3 300 m2 i wysokości 4,5 metra. Dotychczas funkcjonowały w niej oprawy świetlówkowe w technologii T8 – mówi Krzysztof Rajecki, projektant oświetlenia firmy TRILUX Polska. – Oczekiwania klienta obejmowały wyeliminowanie cieni, uzyskanie wysokiej skuteczności świetlnej w całym budynku oraz zastąpienie źródeł światła bardziej wydajnymi i ekologicznymi rozwiązaniami – dodaje ekspert.

 

Nowo wybudowana hala produkcyjna stanowiła jeszcze ciekawsze wyzwanie. Obiekt charakteryzował się długim na 100 i szerokim na 30 metrów skośnym dachem. Różnica wysokości między przeciwległymi ścianami wynosiła 3 metry. I w tym przypadku projektanci mieli za zadanie zaproponować rozwiązanie, które pozwoli uzyskać jednorodne warunki oświetleniowe, gwarantujące swobodne przemieszczanie się po obiekcie.

 

Zastosowane rozwiązanie

 

- W obydwu obiektach zastosowano rozwiązanie oświetleniowe z tej samej rodziny – relacjonuje Krzysztof Rajecki. – Odpowiedzią na wymagania postawione w przypadku modernizowanej hali okazała się liniowa oprawa E-Line LED, pozwalająca zredukować występujące w budynku zaciemnione obszary, dzięki optymalizacji kierunku padania wiązki. W obiekcie z pochyłym sufitem wykorzystano zawieszany ciąg świetlny E-Line LED z układami optycznymi z wąsko-szerokim rozsyłem światła. Skośnie zorientowany względem sufitu system gwarantuje jednakowe warunki oświetleniowe w całym budynku, pozwalając jednocześnie na całkowite wyeliminowanie zjawiska olśnienia – wyjaśnia projektant oświetlenia TRILUX Polska. Zastosowane oprawy charakteryzuje strumień świetlny na poziomie 5 500 lm i temperatura barwowa 4 000 K.

 

Uzyskane efekty

 

Zastosowanie neutralnie białego światła spotkało się z pozytywnym przyjęciem osób zatrudnionych w zakładzie. Przebywający tam na co dzień pracownicy zauważyli, że zastosowane oprawy nie powodują olśnień, a co za tym idzie poprawiły komfort wykonywanej pracy. Użyte rozwiązanie przyniosło również zauważalne korzyści ekonomiczne. Dzięki łatwemu montażowi zastosowanych opraw i możliwości wykorzystania do ich osadzenia infrastruktury pozostałej po świetlówkach T8, koszty instalacji okazały się stosunkowo niewielkie. Skuteczność świetlna zastosowanych opraw sięga 119 lm/W. W porównaniu z rozwiązaniami starszej generacji, gwarantuje to oszczędności na poziomie 50-60 procent. W efekcie, czas zwrotu z inwestycji jest wyjątkowo krótki.

 

 

 

 

Trilux

 

HSK LEDY WYPOSAŻYŁA W ENERGOOSZCZĘDNE OŚWIETLENIE LED NOWOOTWARTĄ LAKIERNIĘ I AUTORYZOWANY SERWIS SAMOCHODOWY VOLKSWAGEN AUTO SPECIAL W MODLNICZCE KOŁO KRAKOWA. SUPERWYDAJNE OPRAWY PRZEMYSŁOWE AQUARIUS AQ-8 PRO OŚWIETLAJĄ STANOWISKA NAPRAWCZE, GWARANTUJĄC DOSKONAŁE ODDAWANIE BARW NIEZBĘDNE PRZY NAPRAWACH KAROSERII SAMOCHODOWYCH. OPRAWY TE OPRÓCZ REKORDOWO WYSOKIEJ EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ PRZEKRACZAJĄCEJ 110LM/W CHARAKTERYZUJĄ SIĘ WYSOKĄ KROPLO- I PYŁOSZCZELNOŚCIĄ ORAZ BRAKIEM EFEKTU OLŚNIENIA.

 

 

 

 

Firma Autospecial wybrała również oprawy z oferty HSK Ledy do oświetlenia pomieszczeń biurowych, szatni dla pracowników oraz korytarzy i toalet. W realizacji tej doskonale sprawdziły się płaskie panele do sufitów modułowych z rodziny LEO oraz okrągłe panele LED z rodziny SATURN. Oświetlenie to emituje stabilne światło o neutralnej temperaturze barwowej, zapewniające komfort wszystkim użytkownikom budynku. 


Zainstalowane oprawy zostały wyposażone w zgodnie z Polskimi Normami w moduły zasilania awaryjnego atestowane przez CNBOP. Ponadto oprawy LEO i SATURN, zastosowane w pomieszczeniach socjalnych posiadają atesty higieniczne PZH.

 

 

 

Zastosowane oprawy:

 

AQUARIUS AQ-8 PRO

LEO L-66-G

SATURN S-240

 

HSK LEDY

Koszty oświetlenia przy użyciu przestarzałych rozwiązań stanowią jedną z najistotniejszych części składowych wydatków na utrzymanie przestrzeni magazynowej. Skala potencjalnych korzyści związanych z modernizacją jest tak duża, że przy zastosowaniu nowoczesnych sposobów finansowania możliwe jest pokrycie kosztów inwestycji z wypracowanych miesięcznie oszczędności.

 

Według badań przeprowadzonych wśród właścicieli i zarządców magazynów, nawet w 40% przypadków oświetlenie stanowi największą część kosztów utrzymania tego typu obiektów. W halach, w których funkcjonują oprawy starszej technologii, oświetlenie może stanowić nawet 70% ogółu wydatków na energię elektryczną. W związku z tym, coraz więcej firm decyduje się na modernizację tego aspektu swojego funkcjonowania i czerpie korzyści z obniżenia kosztów utrzymania hal. 

 

Szacuje się, że do 2020 roku, oświetlenie LED będzie wykorzystywane w 75% magazynów. Wraz z popularyzacją tego typu rozwiązań, powstają ciekawe sposoby ich finansowania. Jednym z podmiotów branży TSL, które skorzystały z połączenia innowacyjnej technologii i nowoczesnych usług, jest Taskin Logistics. Przedsiębiorstwo dostarcza kompleksowe rozwiązania z zakresu logistyki i spedycji. Decydując się na kupno 4 hal magazynowych w Sprockhövel pod Wupertalem, właściciele Taskin skonsultowali kwestię wymiany systemu oświetlenia z firmą doradczą specjalizującą się w zagadnieniach optymalizacji procesów i kosztów energetycznych. Eksperci rekomendowali wymianę zastanych świetlówek T5 i T8 na wysokowydajne diodowe linie świetlne. W związku z antycypowanymi oszczędnościami, zdecydowano się na wdrożenie rozwiązania jeszcze zanim firma na dobre wprowadziła się do nowo nabytych hal.

 

Jak 2,5-krotnie zmniejszyć wydatki na prąd?

Łączna powierzchnia obiektów, w których posiadanie weszła firma Taskin Logistics, sięgała 4 800 metrów kwadratowych. Wielkość magazynów niosła duży potencjał oszczędności. Inwestor postanowił wykorzystać go do maksimum dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii – czujników obecności oraz superwydajnych diodowych linii świetlnych. – Projektanci oświetlenia firmy TRILUX, z którymi skontaktowali się przedstawiciele Taskin Logistics, rekomendowali zastosowania E-Line LED – łatwego w montażu rozwiązania oświetleniowe dla przemysłu o wydajności sięgającej 148 lm/W. Oprawy zastąpiły tradycyjne świetlówki, wykorzystywane wcześniej w tych magazynach – mówi Maciej Gronert, projektant oświetlenia firmy TRILUX Polska. – By zmaksymalizować uzyskane korzyści, zastosowano wykorzystujący czujniki obecności system zarządzania oświetleniem Light-gateplus. Wdrożone rozwiązania pozwoliły zmniejszyć zużycie energii elektrycznej z 242 000 do 97 000 kWh w skali roku, polepszając jednocześnie polepszono jakość światła. Szacowany czas zwrotu inwestycji wynosi w tym przypadku niespełna 2,5 roku. Dzięki nowoczesnym sposobom finansowania zapewniono, że pokrycie kosztów modernizacji będzie dla Taskin Intralogistics praktycznie niezauważalne – relacjonuje Maciej Gronert.

 

Dzięki oszczędnościom – modernizacja jak za darmo

Coraz częściej firmy będące dotychczas dostawcami produktów oświetleniowych, zapewniają kompleksową obsługę wszelkich związanych z nimi działań – od projektu, przez montaż i serwis, po dobór optymalnych sposobów finansowania inwestycji. W modelu, który przyjęto na potrzeby realizacji w Taskin Logistics, firma TRILUX przyjęła rolę koordynatora wdrożenia i dobrała optymalny sposób pokrycia jego kosztów. Okazało się, że dzięki oszczędnościom uzyskanym w związku z modernizacją, po rozbiciu należności na raty, miesięczne nakłady obejmujące: spłatę należności za inwestycję, koszty energii elektrycznej oraz serwis opraw są znacząco niższe niż koszty, które ponosiłoby przedsiębiorstwo zachowując dotychczasowe rozwiązanie oświetleniowe.

 

 

 

 

Trilux

 

 

 

Współczesne potrzeby rynku, zwłaszcza architektów i deweleperów, zainspirowały konstruktorów do stworzenia energooszczędnego rozwiązania przeznaczonego do oświetlenia ścieżek komunikacyjnych oraz korytarzy, zarówno tych wewnętrznych jak i zewnętrznych. Light Step to najlepsza forma doświetlenia często bardzo ciemnych (pozbawionych światła słonecznego) klatek schodowych użytkowanych przez całą dobę. Dzięki niewielkiej mocy i dużej wydajności świetlnej oprawa umożliwia redukcję wysokich kosztów zużycia energii elektrycznej. Zgodnie z ich rolą oprawy Light Step przeznaczono do montażu blisko sufitu, aby uniknąć optycznego zmniejszenia (i tak często) bardzo wąskiej przestrzeni korytarzy. Budowa oprawy Light Step pozwala również na dodatkowe wyposażenie jej w zewnętrzny czujnik ruchu, dzięki któremu włączenie światła nastąpi tylko wtedy gdy będzie to niezbędne do oświetlenia drogi komunikacyjnej.

 

LIGHT STEP NT  01 2

 

Często zdarza się, że niektóre z pomieszczeń wymagają zastosowania szczelnego (hermetycznego) typu opraw, które mimo narażenia na czynniki zewnętrzne (np. takie jak wilgoć, opary gazów) zapewnią ich długotrwała pracę. Wychodząc na przeciw zapytaniom klientów, Miloo Lighting zaprojektowała oprawy LED o podwyższonym stopniu szczelności (IP 65). Oświetlenie to można stosować na zewnętrznych klatkach schodowych, korytarzach i miejscach o wysokiej wilgotności powietrza, do których należą m.in. łazienki, sauny oraz kuchnie. Hermetyczne oprawy Light Step przeznaczone do montażu natynkowego (NTH), jak również podtynkowego (PTH) w pełni pozwalają na zastosowanie ich jako głównego oświetlenia w/w pomieszczeń.

 

Profesjonalne, szczelne oświetlenie Light Step można także zastosować w zewnętrznych pomieszczeniach gospodarczych. Z powodzeniem poradzi sobie z długotrwałym działaniem zanieczyszczeń, kurzu, wilgoci lub nawet bezpośrednim kontaktem z wodą. Hermetyczne oprawy Miloo Lighting to także gwarancja bezpieczeństwa oraz utrzymania odpowiedniego natężenia światła podczas przewidzianego okresu użytkowania.

 

Seria opraw Light Step to odpowiedź na różnorodne potrzeby użytkowników, szczególnie deweleporów, architektów ale także prywatnych inwestorów. Schody i korytarze powinny być jasno oświetlone wieczorem. Zastosowanie technologii LED umożliwa korzystanie z nich bez uszczerbku dla kieszeni przez całą dobę. Light Step to także doskonałe rozwiązanie dla osób, które poszukują uniwersalnego oświetlenia do obiektów użyteczności publicznej. Wydajne i ekonomiczne rozwiązanie spełni trudne wymagania w tym: narażenie na dużą wilgotność, kurz i opary gazów. Oprawy Light Step to odpowiedź na realne potrzeby rynku, czyli zastosowanie technologii LED do różnorodnych zadań.

 

LIGHT STEP PT

 

 


Kontakt do producenta:

MILOO-ELECTRONICS Sp. z o.o.

Stary Wiśnicz 289, 
32-720 Nowy Wiśnicz 
tel. +48 146621955, 
faks +48 146621912 
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

www.emiloo.pl

 DOŁĄCZ DO NAS

  

 icon-facebook  icon-twitter  icon-in  icon-youtube 

  issuu logo

PARTNERZY

Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij