Zaloguj się | Zarejestruj się

LUX MAGAZYN 27 banner

 

 

Firma Mean Well wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników systemów oświetleniowych wprowadziła do oferty zasilacze z interfejsem DALI (Digital Addressable Light Interface). Takie rozwiązanie zwiększa możliwość współpracy zasilaczy LED i z innymi systemami sterowania oświetleniem (np. automatyki budynkowej) oraz ułatwia rekonfigurację systemu.

 

 

 

Zasilacz serii LCM-40DA firmy Mean Well

 

 

Dotychczas w kilku seriach zasilaczy LED firmy Mean Well dostępne były funkcje ściemniania za pomocą napięcia od 1V do 10V, sygnałem PWM lub zewnętrznym rezystorem. Do sterowania oświetleniem w pomieszczeniach coraz częściej używa się cyfrowych protokołów komunikacyjnych zintegrowanych z systemami komputerowymi. DALI jest cyfrowym interfejsem sterowania oświetleniem umożliwiającym integracje urządzeń różnych producentów obsługujących ten standard. DALI określa metody komunikacji między urządzeniami końcowymi sieci (np. zasilacze, oprawy oświetleniowe, czujniki ruchu lub oświetlenia), a systemem sterującym. Linia sygnałowa po której odbywa się dwukierunkowa transmisja składa się z dwóch przewodów o maksymalnej długości 300m. Mimo dużych odległości sieć DALI odporna jest na zakłócenia. Przy jej łączeniu można stosować dowolna topologie m.in liniową, pierścienia, drzewa, czy gwiazdy. Pojedyncza sieć DALI może składać się z maksymalnie 64 adresowanych urządzeń, które mogą być przypisane do maksymalnie 16 grup. Dla każdego z urządzeń można zdefiniować 16 trybów pracy (scen świetlnych). Niewątpliwie duża zaletą jest łatwa rekonfiguracja systemu. W przypadku zmiany aranżacji oświetlanego pomieszczenia nie ma konieczności demontowania jego elementów, gdyż wystarczy zmiana ustawień sterownika i ponowne pogrupowanie urządzeń.

 

Zasilacze LCM-40DA i LCM-60DA firmy Mean Well posiadają nie tylko interfejs DALI, ale także funkcję ściemniania wyzwalaną przyciskiem. Zwierając przewód fazowy z wejściem „push” można regulować natężenie oświetlenia w pomieszczeniu. Dodatkowo możliwe jest jednoczesne sterowanie dziesięcioma urządzeniami. Wystarczy podłączyć równolegle wyjścia synchronizacyjne kablem o maksymalnej długości 20m. Nowym rozwiązaniem jest możliwość ustawienia prądu wyjściowego przy pomocy przełącznika (od 350mA do 1050mA dla modelu 40W i 500mA do 1000mA dla modelu 60W).

 

Szeroki zakres napięć wejściowych (180~295VAC) i wbudowana dwustopniowa funkcja PFC (współczynnik mocy do PF≥0.98) pozwala spełniać normę EN61000-3-2 klasy C, a dodatkowa odporność na udary prądowe 2kV między przewodem fazy i przewodem neutralnym spełnia wymogi dotyczące oświetlenia. Zasilacze mogą pracować w otwartym obiegu powietrz w temperaturze od -30℃ do +60℃. Aby zwiększyć żywotność diod LED, zastosowano także funkcję kompensacji prądu w zależności od temperatury (poprzez podłączenie zewnętrznego czujnika temperatury NTC). Standardowe zabezpieczenia zastosowane w tych urządzeniach to przeciwzwarciowe, przepięciowe oraz temperaturowe. Szczelna izolowana obudowa wykonana jest w izolacji klasy II (nie potrzeba uziemienia) oraz posiada stopień ochrony IP20. Złącze wejść i wyjść umieszczone są na jednej ścianie bocznej, co ułatwia montaż przewodów. Dodatkowe wyjście 12V/50mA daje możliwość zasilenia urządzeń o mały poborze prądu (np. wentylator). Wysoka sprawność dochodzącą do 91,5% i bardzo niski pobór mocy w stanie pracy bez obciążenia <1W sprawiają, że zasilacze charakteryzują się niskim kosztem eksploatacji. Dzięki spełnianiu szeregu norm dotyczących oświetlenia zasilacze serii LCM-40DA oraz LCM-60DA świetnie nadają się do instalacji LED. Produkty objęte są trzyletnią gwarancją.

 

Zasilacze można kupic w firmie Elmark Automatyka, która jest autoryzowanym dystrybutorem marki Mean Well w Polsce.


 

Elmark Automatyka Sp. z o.o. 

Niemcewicza 76

05-075, Warszawa-Wesoła

tel. 22-773-79-37, 22-778-99-25

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

www.elmark.com.pl

 DOŁĄCZ DO NAS

  

 icon-facebook  icon-twitter  icon-in  icon-youtube 

  issuu logo

PARTNERZY

Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij