Zaloguj się | Zarejestruj się

LUX MAGAZYN 27 banner

 

 

Włoski projektant stworzył CoeLux, unikalny system zapewniający sztuczne oświetlenie w postaci inteligentnego świetlika.

 

 

 

Profesor Paolo Di Trapani z Uniwersytetu Insubria we Włoszech spędził ponad 10 lat pracując nad urządzeniem naśladującym światło słoneczne nazwane systemem CoeLux. Koncept ma na celu odtworzenie w zamkniętych pomieszczeniach, takich jak stacje metra, muzea lub miejsca, w których samopoczucie ludzi ulega pogorszeniu z powodu niewystarczającego zaopatrzenia w światło słoneczne, fizycznych i optycznych właściwości naturalnego światła, poprzez symulację rozprzestrzeniania i transmisji światła słonecznego przez atmosferę.

 

Z pomocą odpowiedniej technologii, Di Trapani zastosował energooszczędne oświetlenie LED dla odtworzenia spektrum światła słonecznego. Następnie zespół opracował kompleksowy system optyczny, tworzący wrażenie przestrzeni między „niebem” a „słońcem”. Udało się to dzięki zaimplementowaniu w wysokiej jakości systemie okiennym nanomateriałów odpowiadających za rekonstrukcję występującego w atmosferze zjawiska Rayleigha, czyli zjawiska rozpraszania światła, będącego przyczyną m.in. błękitnego koloru nieba i efektów występujących naturalnie w atmosferze. W celu osiągnięcia efektu trójwymiarowości i naśladowania naturalnych promieni słonecznych, zespół musiał sprostać wielu specyficznym wyzwaniom projektowym. Przede wszystkim musiał opracować silnik renderujący realistyczny obraz nieba i słońca.

 

Obejrzyj wideo: CoeLux

 

System CoeLux nie tylko zapewnia sztuczne światło dzienne pomieszczeniom zamkniętym, ale może być również zaprogramowany tak, żeby naśladować trzy różne geograficznie scenariusze oświetleniowe.

Wbudowane “okienko” CoeLux 30 emituje ciepłe, nisko zawieszone (30 stopni nad horyzontem) światło słoneczne typowe dla północnych regionów Skandynawii. W przeciwieństwie do CoeLux 60, który zapewnia tropikalne światło, z promieniami słońca padającymi prawie pionowo, o ostrym świetle i dużym kontraście. Kolejną propozycją jest świetlik CoeLux 45 zaprojektowany z myślą o miłośnikach klimatu śródziemnomorskiego, imitujący promienie słoneczne padające pod kątem 45 stopni, o umiarkowanej różnicy między światłem i cieniem.

 

 

Ze względu na właściwości lecznicze i korzyści wynikające z dobrego samopoczucia związane z naturalnym oświetleniem, projektant przewiduje zastosowanie systemu CoeLux w aplikacjach służby zdrowia, domach opieki, szpitalach, centrach handlowych, domach mieszkalnych, a nawet w transporcie podziemnym. Cały system ma grubość zaledwie kilku milimetrów i można go podwiesić praktycznie na każdym suficie.

 

Współfinansowany przez Unię Europejską i zaprezentowany przez Komisję Europejską podczas targów Innovation Convention 2014, odbywających się w Brukseli, system CoeLux został wybrany jako jedna z dwunastu innowacyjnych technologii w EU. Instalację CoeLux można było również oglądać podczas weneckiego Biennale Architektury 2014. Technologia COELUX zostanie wprowadzona na rynek pod koniec 2014 roku.

 

Więcej informacji na temat COELUX można znaleźć na stronie www.coelux.com.

 

Opracowanie LEDnews.pl

 DOŁĄCZ DO NAS

  

 icon-facebook  icon-twitter  icon-in  icon-youtube 

  issuu logo

PARTNERZY

Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij